Diagnostyka raka piersi – termografia nie wystarczy

Profilaktyka w przypadku raka piersi jest najważniejsza, gdyż tylko wczesne wykrycie choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Diagnozowanie nowotworu zazwyczaj odbywa się za pomocą badania mammograficznego, które należy cyklicznie powtarzać po 50 roku życia. Jednak w ostatnim czasie różnorodne kliniki w swojej ofercie uwzględniły nowe badanie – termografię – jako nową opcję na badanie pod kątem raka pierwsi. Wiele specjalistów alarmuje, gdyż nie ma obecnie rzetelnych dowodów na to, że ta metoda jest skuteczna.

Badanie termograficzne, nazwane również termowizją służy wizualizacji promieniowania podczerwonego, które dla ludzkiego oka jest niedostrzegalne. Termografia obrazuje temperaturę ludzkiego ciała we wszystkich partiach i unaocznia nawet najmniejsze różnice. Na tej podstawie można określić w jakim miejscu występuje stan zapalny, gdyż ze względu na większe ukrywanie, dany narząd czy rejon tkanek jest cieplejszy. Nowa metoda jest w pełni bezpieczna i mam za zadania w sposób nieinwazyjny wykrywać wszelkie zmiany w piersi, które mogą sugerować nowotwór. Jednak zdaniem wielu onkologów taka diagnoza jest bardzo mało wiarygodna ze względu na częste wahania temperatura ciała. Łatwo wtedy przeoczyć komórki nowotworowe i zaniechać dalszego leczenia. Przez to może dojść do rozwoju raka piersi i wzrostu wskaźnika umieralności. Zdecydowanie pewniejszym badaniem stale pozostaje mammografia, która bardzo dokładnie określa poziom zmian w piersi.

Termografia ciekłokrystaliczna - nowa metoda badania piersi

Co istotne, kobiety w wieku 50-69 lat na badanie mogą co roku zgłaszać się całkowicie bezpłatnie. Wcześnie wykryty rak piersi to najlepiej rokujący nowotworów, a najnowszy metody leczenie umożliwiają całkowity powrót do zdrowia. Warunkiem jest jednak szybkie działanie, dlatego przeprowadzone badania musza być bardzo dokładne. Poza mammografią stosuje się także badania ultrasonograficzne oraz rezonans magnetyczny, szczególnie w przypadku diagnozowania młodszych pacjentek. Lekarze apelują, by nie poszukiwać innych metod, gdy aktualne są bardzo skuteczne. Termografia można zastosować jako dodatkowe, uzupełniające badanie, jeśli diagnoza nie jest jasna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.