Czynniki wzmożonego ryzyka raka piersi

Mimo iż naukowcy do dziś nie są w stanie sprecyzować przyczyn rozwoju raka piersi, to jednak istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia. Świadomość możliwych predyspozycji do zachorowania na raka piersi w niektórych przypadkach może uchronić przed wystąpieniem choroby nowotworowej. Jakie są zatem czynniki wzmożonego ryzyka zachorowania na raka piersi?

  • Czynniki genetyczne

Rak piersi, który został uwarunkowany przez geny stanowi 10% wszystkich postaci tego nowotworu. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową wzrasta wraz z większą ilością chorych osób w rodzinie i z bliższym stopniem spokrewnienia z nimi. Jeszcze większymi czynnikami wzmożonego ryzyka raka piersi jest wystąpienie nowotworu zarówno u matki, jak i siostry przed ukończeniem 35 r.ż. Często rak piersi pojawia się podczas przebiegu kilku uwarunkowanych dziedzicznie zespołów (w tym m.in. zespołu Klinefeltera czy Peutz-Jaeghersa, a także zespołu raka piersi-raka jajnika).

rak piersi

  • Wiek

Ryzyko zachorowania na nowotwór piersi wzrasta po 35 r.ż. Najwięcej zachorowań występuje u kobiet między 50 a 70 r.ż. (50% zachorowań), a także powyżej 70 r.ż. (30%).

  • Położenie geograficzne

Największe występowanie zachorowań na raka piersi notuje się w krajach zachodnich. Dużo rzadziej choroba ta dotyka kobiet mieszkających w Azji i Afryce. Na raka piersi chorują zazwyczaj kobiety rasy kaukaskiej, które żyją w chłodniejszym klimacie w krajach wysoko rozwiniętych. Jednak w przypadku wystąpienia nowotworu piersi u kobiety rasy czarnej guz rośnie znacznie szybciej, co też zwiększa prawdopodobieństwo zgonu.

  • Otyłość

Otyłość jest jednym z czynników wzmożonego ryzyka raka piersi, gdyż u takich osób trudniej jest wykryć zmiany w piersiach. Ponadto skumulowane w ciele komórki tłuszczowe wytwarzają dodatkowe estrogeny co także zwiększa podatność na zachorowanie. Większe ryzyko raka piersi występuje u kobiet w okresie menopauzalnym, ponieważ wtedy zmienia się rozkład tkanki tłuszczowej w ciele kobiety.

  • Aborcja i poronienia

Ryzyko zachorowania na nowotwór piersi wzrasta u kobiet, które chociaż raz poddały się zabiegowi przerwania ciąży.

  • Czynniki hormonalne

Występują w przypadku kobiet, u których pierwsza miesiączka wystąpiła przed 12 r.ż., a menopauza wystąpiła po 55 r.ż.Wysokim czynnikiem zachorowania na nowotwór piersi obarczone są także kobiety, które w ogóle nie rodziły lub urodziły pierwsze dziecko po 30 r.ż.

  • Nadmierne spożywanie alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu przez dłuższy czas powoduje zwiększenie ryzyka rozwoju raka piersi. Wynika to z zaburzeń metabolizmu estrogenów w wątrobie, która przetwarza zarówno estrogeny, jak i alkohol.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.