Cytori – innowacyjna metoda rekonstrukcji piersi

Cytori jest nowoczesnym sposobem rekonstrukcji piersi po mastektomii i nową alternatywą dla kobiet, cierpiących na raka piersi. „Cytori/Celution” stanowi nowoczesną aparaturę opracowaną przez amerykańskich uczonych, która pozwala na dużo bardziej efektywną niż do tej pory rekonstrukcję ubytków z tkanek miękkich chorego.

Cytori

Nowe możliwości rekonstrukcji piersi

Cytori stanowi metodę rekonstrukcji tkanek miękkich, a zatem może stanowić sposób na uzupełnienie utraconej podczas mastektomii tkanki piersi lub jej części (tzw. kwadrantektomia). Podczas zabiegu rekonstrukcyjnego chirurg odtwarza kształt utraconej (części) piersi tak, aby obie piersi pacjentki były do siebie podobne. Zwykle do rekonstrukcji piersi służą przeszczepy mięśni i implanty, umieszczane pod skórą oraz mięśniem piersiowym większym. Tego rodzaju rozwiązanie niesie jednak ze sobą spore ryzyko powikłań, które kończą się niepotrzebnym stresem u pacjentki, a w skrajnych przypadkach – nawet jej kalectwem. Bezpieczną alternatywą dla implantów jest dziś wypełnienie ubytku po amputacji piersi przeszczepem tłuszczu (z ud, brzucha, pośladków) wzbogaconego komórkami macierzystymi. Jest to możliwie za sprawą systemu do pozyskiwania komórek macierzystych w technologii Celution 800/crs (Cytori®). Niestety tego rodzaju zabiegi wciąż nie są dostępne w Polsce, choć zostały podjęte już próby stosowania ich w gdańskiej klinice onkologicznej.

Na czym polega rekonstrukcja piersi metodą cytori?

Jak doniósł magazyn Chemistry and Industry Magazine naukowcy stworzyli innowacyjną metodę rekonstrukcji tkanek miękkich. Opiera się ona na zastrzyku ze skoncentrowanych komórek macierzystych połączonych z tkanką tłuszczową, które po wstrzyknięciu w miejsce amputowanej (części) piersi będą stymulowały wzrost tkanki. „Wypełnianie się” piersi przez następne pół roku ma być możliwie dzięki komórkom macierzystym nadającym sygnał, który ma „zachęcać” naczynia krwionośne do wzrostu oraz zaopatrywania w składniki odżywcze nowo powstającej tkanki. Wcześniej próby tego rodzaju zabiegu kończyły się niepowodzeniem, gdyż tłuszcz nie ulegał wchłonięciu, a pobrane komórki tłuszczowe obumierały. Jak donosi jednak firma Cytori Therapeutics, która stworzyła technologię Celution, problem ten ma rozwiązać zastosowanie uzyskiwanych z tłuszczu komórek macierzystych.

Materiał do wstrzyknięcia uzyskiwany jest podczas standardowej liposukcji, z którego potem ekstrahuje się komórki macierzyste, a następnie umieszcza w specjalnym pojemniku. Po godzinie wykonywany jest zastrzyk. Należy pamiętać, że pierś „wypełnia się” w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Nowatorska metoda rekonstrukcji tkanek miękkich nie pozostawia blizn, a komórki macierzyste z tłuszczu mogą służyć również do odbudowy twarzy zniekształconej rakiem bądź wypadkiem oraz zmiany kształtu zdrowych piersi.

Procedura zwana Celution trwa zwykle godzinę, a jej koszt jest dość duży – od 3 do 5 tysięcy dolarów. Niemniej jednak płaci się za nią mniej niż za operację chirurgiczną wprowadzenia pod skórę implantów piersi.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.