Rozsiany rak piersi

Najgorszym stadium nowotworu piersi jest rozsiany rak piersi, czyli tzw. nowotwór z przerzutami. Stanowi czwarty i ostatni stopień zaawansowania raka piersi. To właśnie on daje najgorsze rokowania dla pacjentek, które po jego wykryciu nie przeżywają dwóch lat.

Czym jest rozsiany rak piersi

Rozsiany rak piersi jest ostatnim stopniem zaawansowania nowotworu klatki piersiowej. Po jego stwierdzeniu pacjentka dowiaduje się, iż doszło do przerzutów komórek rakowych z piersi do wszystkich lub niemal wszystkich narządów wewnętrznych.

Cancer cell

Oznacza to, że komórki nowotworowe z pierwotnego guza piersi rozprzestrzeniły się na odległe narządy, gdzie tworzą nowe guzy, czyli tzw. przerzuty. Rozsiany rak piersi zazwyczaj wynika z późnego zgłoszenia się chorej pacjentki do lekarza. Istnieje niestety ryzyko, że do rozsiania raka po całym organizmie może dojść także u tych kobiet, które szybko udały się do lekarza z podejrzeniem guza w piersi oraz u których rozpoznano nowotwór we wczesnym stadium rozwoju, a następnie pomyślnie przeprowadzono leczenie.

Jak wynika z badań aż u blisko połowy wyleczonych pacjentek może dojść do wznowy nowotworu w miejscach innych niż pierś. Najczęściej dzieje się tak w ciągu pierwszych trzech do pięciu lat od zakończenia leczenia. Przerzuty umiejscowione są wtedy zwykle w węzłach chłonnych dołu pachowego, mózgu, skórze, płucach, wątrobie lub kościach.

Objawy raka z przerzutami

Objawy zależne są od miejsca, w którym dochodzi do ponownego rozwoju raka:

  • w węzłach chłonnych dochodzi do zgrubienia tkanki na szyi, w okolicy obojczyków lub w dołach pachowych,
  • kości zaczynają boleć bądź patologicznie się łamać,
  • na skórze pojawiają się zmiany w postaci guzków (także w tkance podskórnej),
  • płuca zaczynają gorzej funkcjonować i pojawia się kaszel lub duszności,
  • przerzutom do mózgu towarzyszy silny ból głowy, zawroty głowy, nudności, zaburzenia widzenia bądź równowagi,
  • dochodzi do żółtaczki, utraty masy ciała i zaburzeń funkcjonowania wątroby.

Jak leczyć rozsianego raka piersi?

Najważniejsze jest samobadanie piersi. W celu wykrycia rozsianego raka piersi przeprowadza się badania z krwi, badania ginekologiczne, USG jamy brzusznej, scyntygrafię kości i prześwietlenia klatki piersiowej.

Rozsiany rak piersi jest niemal nie do wyleczenia, co wynika z rozwoju lekooporności klonów komórek nowotworowych. Podejmowane w tym przypadku leczenie ma charakter paliatywny i polega na łagodzeniu objawów choroby u nieuleczalnie chorych. Najczęściej przeprowadza się operację polegającą na usunięciu piersi u kobiety ze zdiagnozowanym IV stopniem zaawansowania choroby nowotworowej (mastektomia paliatywna) lub resekcję (wycięcie) zmian przerzutowych. W celu poprawienia wyników leczenia intensyfikuje się też chemioterapię (zwiększenie dawek leków, skrócenie przerw między cyklami).

Rokowania dla pacjentek

To stadium nowotworu jest praktycznie nie do wyleczenia. Statystycznie pacjentka po rozpoznaniu rozsianego raka piersi przeżywa do maksymalnie 19 miesięcy.

Tagi:

3 komentarze do “Rozsiany rak piersi”

  1. Paulina pisze:

    A co jezeli osoba ma 2 stadium raka piersi i rozsiało się to do kości udowej i czaszki. Czy jest to juz tak samo rak nie uleczalny czy istnieje prawdopodobieństwo, że uda się to wyleczyć?
    Prosze o odpowiedz droga mailową.. Dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.